2012.03.24. ( hetedik foglalkozás) Témája: páros gyakorlatok, segítségnyújtás, korrekció
A jógában van lehetőség páros gyakorlatokra, amikor is a nyújtás intenzitását növeli egy másik személy közreműködése. Sajnos a társadalmi berögződés miatt a párban végzett gyakorlatoknak vannak hátrányai is. Sokan idegenkednek mások érintésétől illetve könnyen elterelődik a figyelem, ami magában hordozza a sérülés veszélyét valamint megbontja az óra meditatív hangulatát.
Viszont számos olyan előnye van, ami miatt ajánlott az óra felépítésbe beletenni:
- a gyakorlatot végző jobban bele tud lazulni a nyújtásba
- olyan pozíciók is kivitelezhetők, amelyek egyedül még nem kivitelezhető
- egymás megismerése csoporton belül
- javítja az empatikus készséget
- megtapasztalhatjuk és egyben kitolhatjuk határainkat
- bensőségesebb, közvetlenebb kapcsolat a társunkkal, hiszen gyakorlás közben egészen közel kerülnek egymáshoz, mind testi, mind szellemi szinten
- megtanulunk odafigyelni a másikra, folyamatos a visszacsatolás
- rengeteg feszültség szabadul fel
Kíváncsivá tett a téma, miért esik nehezünkre az érintés, miért van frusztráció, sőt miért vannak olyan emberek, akiket kifejezetten irritálnak mindennemű érintések és ennek hangot is adnak pl: meg is tagadnak mindenféle páros gyakorlatot egy jóga órán…Találtam egy érdekes tanulmányt az érintésről.Szocializációs és társadalmi megközelítésben az „érintés” :Az érintés rendkívül fontos minden embernek, ahhoz, hogy fizikailag és érzelmileg is kiegyensúlyozott legyen. Ha feszültség van ezen a téren bennünk, akkor ennek különböző, következményei lehetnek az életben: „visszahúzódás, önértékelés csökkenése, depresszió, kapcsolati, szexuális problémák stb. Érintést adni nagyon fontos, ha szülők vagyunk, ha társunk van. Ez egy nagyon fontos kommunikációs eszköz két ember között, ugyanakkor érzelmi fejlődésünkhöz is elengedhetetlen.
Sokan nem kapjuk meg gyerekként, ezért az ebből fakadó hiányérzet stresszel jár.Az érintés hiánya elsorvaszt, ha képtelenek vagyunk, vagy nehezünkre esik adni, akkor megtagadjuk az éltető energiát környezetünktől és magunktól is. TOUCH ME!!!- mondja az angol….- A pótolhatatlan érzés!Az öt érzék közül az, amelyik nélkül szinte lehetetlen az élet. A tapintás, érintés hiánya pótolhatatlan. Akár érzékelő, akár érzékeltető képességünk nehezített bármiért, életünket ez gyorsan és igen súlyosan leronthatja.Az érintés varázslatos képességünk, érzelmet közvetít, kapcsolatot, barátságot, szerelmet teremthet. Saját emberi önképünket, önértékelésünket, sőt világképünket is meghatározza.A nagyvárosi élettel járó elszigetelt életmód megváltoztatja a társaitól elidegenedett, de eredetileg közösségi lény normális viselkedését.
Az ösztönök eltompulnak, örökölt viselkedési formák elhalványulnak. Néhány érdekes kísérlet:
- azok a könyvtárlátogatók, akikhez a könyvtáros könyvátadáskor, mintegy véletlenszerűen hozzáért, kedvezőbben ítélték meg könyvtár szolgáltatásait.
- orvosi tapasztalat, ha rendszeres, gyengéd érintés hatására műtéti sebek gyorsabban gyógyulnak
- az érintés hiánya súlyosabb lelki zavarokat , mint a szex hiánya: a testi érintés szükséglete mindig jelen van, de az impulzust a társas élet szabályai elnyomják.
Az érintésbe se mellébeszélni, se hazudni nem lehetett. Egy őszintétlen ölelés rögtön lelepleződik. Pont ezért idegenkedünk ilyen mértékben a fizikai érintkezéstől, mert nem tudjuk kezelni az egyértelmű érzelmi megnyilvánulást.Nagy szüksége van rá, annak ellenére, hogy titokban, de erősen él bennünk az érintés utáni vágy..Meglátjuk, az érintés különleges ajándék, amiből adni jobb, mint kapni! Korrekció-segítség nyújtás. Az ászanák pontos kivitelezéséhez a szóbeli instrukció mellett az érintés is nagyon fontos. Gyakran az adott terület megérintésével azonnal érthetővé válik mire kell a figyelemnek irányulnia, milyen területen kell dolgozni. A fenti részből kiderül, mennyire fontos az érintés és ennek bevezetése a mindennapokba, amiben a jóga nagy segítségünkre lehet.Egyszer azt olvastam valahol, fontos az, hogy legalább egy nap egyszer megöleljük szeretteinket. Ha végig gondolod, kedves Olvasó, mikor és ki volt az, akit utoljára megöleltél……… de innentől legyen másképp, vezesd be, mint egy jó szokást.Ahogy megtanítjuk gyermekeinknek a „kérek egy puszit” és boldogan, csücsörítve orcánkra nyomják a cuppanóst úgy a „ kérek egy ölelést” is működni fog!
Nálunk működik! 🙂
Ölellek Benneteket! 🙂