„Idősebbek is elkezdhetik”– ez volt az alcíme a televízióban egykor futó Tévétornának. Ma már helytállóbb lenne az „Idősebbek is kezdjék el!” felszólítás, hiszen egyre több a bizonyíték arra, hogy a mozgásszegény életmód a kor előrehaladtával törvényszerűen mozgásszervi betegségekhez és egyéb kellemetlen tünetekhez vezet.
Mindez azért jutott most az eszembe, mert a közelmúltban a Sziluett Mozgásstúdió egyik, a mosonmagyaróvári Idősek Klubjában gondozóként dolgozó Vendégem megkért, hogy tartsak előadást és bemutatót az idős embereknek a sport fontosságáról. Örömmel vállaltam el a felkérést, mert szívügyemnek tekintem, hogy ne csak a fiatalok, hanem az idősebbek is rendszeresen mozogjanak – számukra ugyanis legalább annyira fontos a testük karbantartása. A várható életkor ugyanis az elmúlt száz évben jelentősen megnövekedett. Nem mindegy azonban, hogy a nyugdíjas éveinket hogyan töltjük: elfogadható egészségben, aktivitással, társaságban, tevékenységünkben örömet lelve, vagy orvostól orvosig járva.
A mosonmagyaróvári Idősek Klubjában éppen most futó egészség hét keretében tartott előadásomon ezért az időskori sportolás örömeiről és pozitív élettani hatásairól beszéltem a hallgatóságomnak. Elsősorban azt tudatosítottam bennük, hogy a mozgással megőrizhetik az egészségüket, lassíthatják az öregedést: amíg mozognak, addig sokkal jobb esélyük van arra, hogy fiatalosak maradjanak. Éppen ezért, ha kicsit fáj is a mozgás hatására a testük, végtagjuk, vagy valamelyik ízületük, nem szabad ettől a fájdalomtól megijedni és abbahagyni a tornát. A fájdalom- és a mozgástartomány határig, ha lehet, kicsit még azon túl is érdemes, sőt kell mozgatniuk a testüket, hogy elkerüljék annak elfásulását, a mozgásuk beszűkülését. Egy kicsit meg is mozgattam a hallgatóságom, hogy megmutassam nekik, hogy akár már az ülve elvégzett gyakorlatoktól is intenzívebbé válhat a végkeringésük, ez pedig nagyon fontos, mert a vér szállítja el a szükséges tápanyagot testük minden apró sejtjéhez. Ha a vérkeringésük nem lesz megfelelő a testükben, az különféle megbetegedéseket okoz. Éppen ezért a testünket és főleg a szívünket minden nap meg kell dolgoztatni – különösen érvényes ez idős korban is.
A találkozó során az egészséges táplálkozásról is beszéltünk. Kitértünk arra is, hogy egy cukorbeteg mit, hogyan és mikor egyen, mikorra érdemes időzíteni a nap utolsó étkezését és mennyire fontos a zöldségek és a gyümölcsök – a nap utolsó étkezésekor ezekből is a színes, vagy még inkább a piros színűek – fogyasztása, mert ezek vannak alvás során a legjobb hatással az egészségünkre.
Idősek társaságában gyakran előforduló kérdés: hogyan előzzük meg, vagy csökkentsük az inkontinencia kellemetlen tüneteit? Az inkontinencia, a vizelettartási képesség csökkenése ellen a legtöbbet azzal tehetünk, ha rendszeresen megtornáztatjuk és edzésben tartjuk a medencefenék izmait és megnöveljük a húgyhólyagunk méretét, ami által az több vizeletet tud magában tartani. Fontos az is, hogy a vizeletürítési szokásainkat felülvizsgáljuk. Bár sokan a vizelési inger legkisebb jelére felkeresik a mellékhelyiséget, jobban tesszük, ha igyekszünk minél tovább visszatartani a vizeletünket. A húgyhólyagunk fala és izmai ugyanis hajlamosak elernyedni, és a gyakori ürítés hatására elgyengülni, így egyre kisebb lesz a húgyhólyag. Ellenben, ha megvárjuk, míg a hólyagunk megtelik, akkor annak fala edzésben marad, és sokkal több vizeletet tud gond nélkül magában tartani, akár hosszabb ideig is… Nagyon fontos, hogy idős korban – az inkontinencia ellenére is! – fogyasszunk sok, elegendő folyadékot, mert a szervezetünknek erre nagy szüksége van. Ha valaki inkább nem, vagy csak nagyon keveset iszik, mert tart attól, hogy sokat kell majd a mellékhelyiségbe járnia, az nagyon rosszat tesz ezzel a szervezetének!
Végül, de nem utolsó sorban beszéltem az időskori Pilates jótékony hatásairól is. Joseph Pilates, a mozgásforma megalkotója mondta, hogy „Az ember olyan öreg, amilyennek a hátgerincét érzi”. A Pilates torna speciálisan a mozgási nehézségekkel (derékfájás, hát-, válltájéki vagy nyakfájás) küzdőknek, illetve a naphosszat ülő munkát végzőknek kidolgozott átmozgató és mélyizom-erősítő torna. A rendszeres torna nemcsak a már kialakult mozgás-problémákat orvosolja, de a bajok megelőzésének is kiváló módszere, ezért kiválóan alkalmas és hasznos az idősek számára is. Már néhány hét Pilates után érezhető, hogy az ízületek rendszeres átmozgatásával és az izmok dolgoztatásával, mennyivel könnyebb a mindennapi élet idősebb korban is.
Azokat az idősebb embereket is szeretettel várjuk a Sziluett Mozgásstúdióban, akikben megfogalmazódott, hogy mozogni szeretnének, de nem mernek, vagy nem tudják, hogyan kezdjenek hozzá, és azokat is, akik szeretnék megelőzni a korral elkerülhetetlenül jelentkező időskori mozgás-problémákat. A kor ellen nem tehetünk semmit, de azért nagyon sokat tehetünk, hogy milyen testi és fizikai állapotban, életminőségben éljük meg ezeket az évtizedeket!
Érezzük jól magunkat együtt! 🙂
Üdv: Ági