Már a múlt héten is a generációkat érintő gerincbántalmakról és azok kiváltó okairól írtam Nektek. Ezen a héten folytatom az előző cikket, és sorra veszem azokat a mozgásformákat, amelyek segíthetnek, ha gerincpanaszokkal küszködtök.
Vegyük sorra a lehetséges mozgásformákat!
Úszás
Az úszás hasznos sport, előnye, hogy a súlytalansághoz közeli állapot miatt nem terheli túl az ízületeket, mégis átmozgatja az egész testet, kilazítja a háti gerincszakaszt. Hátránya, hogy meglehetősen egysíkú, illetve ha rossz technikával úszunk, nem érjük el a kívánt hatást.
Jóga
A jóga a gerincbetegek által végezhető legideálisabb mozgásforma. A hátizmok jó része a lassú, kitartott mozdulatoktól és nem a gyors, apró mozgásoktól erősödik leginkább. A jóga helyes arányban tartalmazza a nyújtó, a lazító és az erősítő gyakorlatokat. A lassú, kontrollált mozdulatok miatt szinte nincs sérülésveszély, bármilyen életkorban elkezdhető és gyakorolható!
Nordic walking
A nordic walking elsősorban idősebbeknek ajánlott, hiszen rendkívül biztonságos: két sífutó bothoz hasonló eszköz segítségével gyalogolva, kocogva átmozgatja a teljes hátizomzatot, sőt, az egész testet. Javítja az állóképességet, segít a fogyásban. Végezhetik az idősebb és a gyengébb mozgáskoordinációval rendelkező emberek is.
Fitnesz
Fitneszteremben is folytathatjuk a sportolást, de bizonyos szabályokat be kell tartanunk! Egyes gyakorlatokat egyáltalán nem, másokat pedig csak óvatosan, módosításokkal végezhetünk. Nem végezhetünk olyan gyakorlatokat, amelyek tengelyirányban (fentről lefelé) összenyomják a gerincet, ezek fokozottan terhelik a porckorongokat. Ilyen például a súllyal guggolás, nyak mögötti nyomás súllyal. Ne csavarjuk a gerincet, ha súlyzót tartunk! Nem javasolt a lépcsőzés sem.
Erősítés közben az izmok megrövidülnek, ez anatómiai tény, ezért elengedhetetlen az edzés utáni nyújtás, különösen a comb- és a hátizmok lazítása.
Futás
A futás, kocogás nem a legoptimálisabb sportág a gerincbetegségben szenvedőknek, mert a rázkódás nem tesz jót a porckorongoknak. Ha nagyon „futóbolondok” vagyunk, ne hagyjunk fel vele, de tartsunk be néhány szabályt. Alaposan melegítsünk be, természetes talajon fussunk, viseljünk rezgéselnyelő és ütődéscsillapító futócipőt. Futás után pedig mindig szenteljünk tíz percet a nyújtásra.
Futás helyett ideálisabb a kerékpározás, a helyesen beállított kormánymagasság mellett a deréktájékot nem éri terhelés, a porckorong rezgése is csekély. Nem terheli az ízületeket, a legtöbb térdfájdalomnak is ez az egyik ellenszere. Ideális a fogyás elősegítésében is!
Lillat-tipp
A foci, a tenisz, a squash a gyors helyzetváltoztatások és csavaró mozdulatok miatt nem ideális a gerincbetegeknek!
Sífutás
A sífutás a gerincbetegek által űzhető egyik legegészségesebb és leghasznosabb téli sportág. Ugyanakkor viszont a síelés, a lesiklás veszélyes sport, különösen annak, aki felkészületlenül, bemelegítés nélkül és edzetlenül vág bele!
A lovaglás nem ártalmas a gerincre, az ügetéskor végzett előre-hátra irányuló csípőmozgás erősíti a hát és a has izmait. A tanügetés zötykölődéssel jár, így ezt és az ugratásokat kerüljük! Gerincprotektor és sisak (kobak) nélkül ne üljünk lóra!
Lilla-tipp
Kezdjük el még ma a mozgást, és soha, soha, soha ne adjuk fel! Mozgás nélkül nincs gyógyulás! Minden gerincbetegség esetén össze lehet állítani olyan mozgásprogramot, amitől a gerinc egészségesebb lesz. Törekedjünk heti háromszori testmozgásra. Mindig melegítsünk be és nyújtsunk alaposan! Legyen az edzésünk változatos, mert a monotónia elveszi a kedvet a mozgástól. A mozgásprogramot edző segítségével kezdjük el!