2012. 02. 12. első gyerekjóga foglalkozás Téma: bemutatkozás, mi a gyerek jóga
Sajnos az első foglalkozáson nem tudtam részt venni betegség miatt, amit nagyon sajnálok. Ahogy a gerincjógánál jó volt látni azt, hogy hasonló „típusú” emberek társasága gyűlt össze, úgy itt is kíváncsi lettem volna az egyéni beszámolókra, ki honnan, miért választotta a gyerekjógát. Az elmondottak alapján hasonló képen telt az első délelőtt, mint a gerincjógán. Azóta már bebizonyosodott számomra, hasonló érdeklődésű emberek útja összetalálkozott egy ponton. Történetesen a Mandala Jógastúdió gyerekjóga oktató képzésén.
Elmondható ez a fajta tudás, ismeret, ami ezen a képzésen elhangzik, minden szülőnek és leendő szülőnek nagy segítség lenne a gyerek gondozásban, nevelésben. Rájönnének arra, mennyire felesleges a társadalom által generált elvárásoknak megfelelni, az állandó frusztráció a „ha van sapka az a baj, ha nincs az a baj” szindróma miatt. Gondolok itt a gyakran elhangzó kérdésekre: „ mikor lesz baba?” ha megszületik, „ mikor jön a kis tesó?”. A születéssel megkezdett állandó versengésre a kismamák körében, „ az enyém már megfordult”….”Az enyém már feláll”….”Az enyém már fejen áll” 🙂 ….. ”Az enyém miért pelenkát cserél magának”… és közben elveszik a lényeg. Minden baba egy önálló személyiség, a maga egyedi fejlődési ritmusában. Persze, vannak fejlődési szakaszok, amit minden babának teljesítenie kell, de ahogy mi felnőttek, nem hasonlíthatjuk folyton egymást magunkhoz, úgy gyermekünkkel sem tegyük!!!
Sajnos az első beszámoló a részvételi hiány miatt kevésbé lesz személyes tapasztalatokra hagyatkozó.
De, hogy adjak is, összefoglalok a gyerek jógáról néhány gondolatot…..
A jóga nagyon sokáig csak a felnőttek körében volt hasznos. Természetesen jó néhány jóga eszköz csak a felnőtteknek számára ajánlott, viszont számos olyan jógikus gyakorlat és módszer létezik, amely elősegíti a gyermekek fizikai, idegrendszeri, mentális és pszichés fejlődését.
A rendszeresen végzett jóga hatása gyermekeknél:
- javul a szervezet védekező mechanizmusa, ellenállóbbá válna a betegségekkel szemben
- a szimmetrikus erősítés és nyújtásnak köszönhetően javul az izomtónus, a tartás
- tökéletesedik a mozgás és mozgásfolyamatok koordinációja
- kialakul a valóságos és biztos testérzet, ez a test feletti uralom önbizalmat, magabiztosságot ad
- fejlődik az egyensúlyérzék
- élesednek az érzékszervek, mely az érzékelő képesség finomodásával a világ, környezet megismerésében precízebb tapasztalatokat tesz lehetővé
- tudatosabban érzékeli önmagát, testének jelzéseit, érzéseit , gondolatait.
- gyakorolja a váltást a „kint” és „bent” között, ami segít a világ zajaival szembeni belső színes világ felé elmozdítani figyelmét. Ez a fajta átkapcsolás gördülékenyebbé teszi az aktív és nyugalmi állapot közötti váltást.
- az idegrendszer regenerálódik, stabilizálódik
- a belső érzékelés fejlődésével javul a koncentráció, észreveszi saját fejlődését, ami sikerélményt ad
- felméri saját képességeit, teljesítményének határait, elfogadja ezeket és figyelmesen tud bánni erőivel, elkerülve a túlfeszítést, túlerősítést
- megnő a kitartása és az akaratereje
Ezeken a foglalkozásokon a gyerekek kellemes légkörben ismerkedhetnek meg a hatha jóga alapgyakorlataival játékos formában.
Gyerek jóga óra felépítése: ( kb. 1 óra időtartamú)
- ráhangolódás
- bemelegítés
- gyakorlás
- lazítás
- egyensúlygyakorlatok
- fordított testhelyzetek
- csavarások
- relaxáció
„ A gyermek számára szabad mozgás az, ami a világ és környezet megismeréséhez vezet.
Az egészséges testi, lelki és érzelmi fejlődés feltétele az átélhető spontán mozgás öröme.”
Szép napot Mindenkinek!!!!!