Magyarországon évente körülbelül 5-6 000 új emlőrákos beteget fedeznek fel, és nagyjából 2 000 nő hal bele ebbe a betegségbe. Az emlőrák ezzel a magyar nők leggyakrabban előforduló daganatos megbetegedése. Összehasonlításul: méhnyakrákban évente nagyjából 1 100-an betegszenek meg, és 4-500 nő hal meg emiatt. Bár a méhnyakrák jóval kevesebb nőt érint, mint az emlőrák, mégis sokkal többen járnak ezzel kapcsolatos szűrésre. Mit tehetünk azért, hogy megelőzzük az emlőrákot és annak következményeit, és ha mégis szembe kell néznünk ezzel a betegséggel, mit tehetünk a rehabilitáció után és a teljes értékű életért a tornával?
Miben és hogyan segíti a mellrák miatt életmentő, csonkoló sebészeti beavatkozáson áteső nőket a Pilates alapokon nyugvó Pink Ribbon Program speciális gyakorlatsora? Először is nőként érdemes lenne a nőgyógyászati szűrés mellé a mell rendszeres önvizsgálatát is beépíteni a mindennapi életünkbe, gyakorlatunkba, és 40 éves kor felett rendszeresen el kell menni a mellel kapcsolatos szűrővizsgálatokat is. Így figyelhetünk oda 100%-ban a nőiségünkre. A korai stádiumban felfedezett emlőrák ugyanis nagyon jó eséllyel gyógyítható!
Ismernünk kell a személyes kockázati tényezőket is: előfordult-e a családunkban emlőrák, petefészekrák vagy egyéb rosszindulatú megbetegedés. Az életkorunknak megfelelő szűrésen vegyünk részt: nemzetközi ajánlások szerint 40 év fölött érdemes mammográfiás vizsgálaton részt venni. Magyarországon a 45-65 év közötti nőket kétévente meghívják erre az ingyenes vizsgálatra. Megdöbbentő, hogy sok nő mégsem él ezzel lehetőséggel! Az, aki elváltozást észlel vagy tapint ki a mellében, ne várja meg a meghívólevelet! Keresse fel a háziorvosát, aki beutalja a megfelelő vizsgálatra! Akinél az emlőrák kockázata magas, kérje ki a háziorvosa véleményét arról, hogy az életkora alapján melyik képalkotó vizsgálat (pl. ultrahang, röntgen, MRI) a legeredményesebb.
Egy tudatos nőnek ismernie kell a mellének normál állapotát! Nagyon fontos az önvizsgálat! Hogyan érdemes ezt elvégeznünk? A menstruációs ciklus lezajlását követő napon kis körkörös mozdulatokkal tapintsuk át a mellünket zuhanyozás közben és hanyatt fekve is! A tapintáson túl tükörben is figyeljük meg a mellünket, lassan emelve oldalt két karunkat a fejünk fölé, nézzük meg, látunk-e kis behúzódást az emlő kontúrjában – ez daganatra utalhat! Ha ezt az önvizsgálatot havonta ismételjük, könnyebben észlelhetjük a változást, Ebben az esetben ne késlekedjünk, azonnal forduljunk orvoshoz!
Melyek azok az elváltozások, amelyekre oda kell figyelnünk?
• puha vagy kemény csomó a mell állományában
• mell alakjának vagy méretének megváltozása
• viszkető, pikkelyes gyulladás, seb, vagy kiütés a mellbimbón
• ok nélküli váladékozás a mellbimbóból
• piros folt, duzzanat, vagy melegebb hőmérsékletű terület az emlőn
• a bőr egyenetlen megvastagodása, behúzódása vagy kiboltosulása
• a mellbimbó vagy más terület behúzódása
• nem múló fájdalom a mell egy pontján.
Ahhoz, hogy az emlőrák kialakulásának kockázatát csökkentsük, éljünk egészségesen! Fogyasszunk sok zöldséget, gyümölcsöt, fehér húsokat, magvakat! Sportoljunk rendszeresen, előzzük meg az elhízást! Alkoholt csak alkalomszerűen, és keveset fogyasszunk! A változó korban felírt hormonpótló készítmények szedése előtt tájékoztassuk orvosunkat arról, hogy előfordult-e a családban mellrák! Az öt éven túl alkalmazott hormonpótlás növeli az emlőrák kialakulásának kockázatát! A kismamák lehetőség szerint szoptassák a babájukat!
A mellrákműtéten átesett nők testében kialakulhat asszimetria, korlátozottá válik a kar mozgása, beszűkül a vállízület mozgástartománya, tartáshibák alakulhatnak ki a hegszövet miatt. Az anyaság, a nőiesség szimbólumaként kezelt mell csonkolása, eltávolítása lelkileg is nagyon megviseli az életmentő sebészeti beavatkozáson áteső nőket.
A Pink Ribbon Program keretében Pilates alapokon nyugvó speciális gyakorlatokkal 6-8 héten át tornáztatjuk az érintett hölgyeket (és urakat, hiszen 1 %-ban ők is érintettek), segítve ezzel őket abban, hogy regenerálódjanak, visszatérhessenek a normál életvitelükhöz, sportoljanak! A szakképzett Pilates oktatókkal végzett mozgás nem csak biztonságos, de javítja az életminőséget, segít a hosszabb ideig fennálló mellékhatások elviselésében, javítja a keringést. Visszahozzuk a szimmetriát a testbe, javítjuk a testtartást, növeljük a beszűkült mozgástartományt, ennek köszönhetően csökken a feszesség érzet, nő az izomerő. A rákbetegséghez kapcsolódhat fáradtságérzet, ezzel a speciális mozgással ez az érzet csökken, javul a vitalitás! A torna és a mozgás mindenre jó.
Van élet a mellrák után is!