Néhány éve nagyon trendinek számított a fit-ball, sok stúdióban külön órát is szántak neki, de aztán sorra jelentek meg az újabbnál újabb eszközök, melyek szépen lassan a szekrénybe száműzték a fit-ball labdákat. Pedig azok a mai napig szuper, hatékony és praktikus eszközök.
A fit-ball-t 1963-ban egy olasz, műanyag eszközök gyártásával foglalkozó cég találta fel, amikor egy olyan sporteszközt akartak készíteni, amely egyszerű, de minden korosztály elvárásainak képes eleget tenni, ráadásul tartós is. A nagy, színes gömbök hamar népszerűvé váltak, hiszen a labdán végzett gyakorlatok előnye, hogy a testben lévő számos izomnak reagálnia kell a labda által okozott instabilitásra, hogy a test megőrizze egyensúlyát. A labdával végzett testmozgás így több izmot stimulál, mintha szilárd talajon végeznénk a gyakorlatokat, sőt megdolgoztatja a mélyizmainkat is. Vegyük példának a hasprést, melyet, ha labdán végzünk, a felgördülés során nemcsak a has, de a haránthasizmok és a hát izmai is dolgoznak, hiszen stabilizálni kénytelenek a testet.
A Fit-ball óra nem kevésbé hatékony, mint modernebb társai, kezdőknek, idősebbeknek éppen annyira ajánlott, mint jó kondiban lévő, sportos hölgyeknek. A labdát lehet használni súlyként, ellenállásként és támasztékként is, de nyújtó gyakorlatok is végezhetők vele. A labdával végzett gyakorlatok a mélyizmokat (tartóizmokat) észrevétlenül erősítik meg, így belülről kifelé haladva építhetünk a segítségükkel csodás alakot!
A zsírégetésben verhetetlen, hiszen az egész óra során abban a tartományban van a pulzus, ami a zsírégetéshez szükséges! A jelentős túlsúllyal rendelkezők is végezhetik a gyakorlatokat, a labda 300 kg-ot bír! Sőt, a labda elvezeti a gerincre ható gravitációs erő nagy részét, mivel labdába ülve végezzük a gyakorlatokat, ezért a boka- és a térdízületeket is kíméljük!
A csontritkulás a Fit-ball gyakorlatok által megelőzhető, sőt, a már kialakult betegség visszafordítható! Rugózás közben a csigolyatestek finoman összeütköznek, ami csontképzésre serkenti a csontokat!
A Fit-ball fejleszti az egyensúlyérzéket, felhasználva a törzsizmokat a stabilizálásra! Hatékony a narancsbőr eltávolításában is! Gondoljunk csak bele! Egy órán keresztül a kritikus ülőfelületünket éri ütés percenként akár 130-szor! Az ütközés hatására hő keletkezik, ami még jobban segíti a fellazított zsírsejtek, salakanyagok távozását a nyirokrendszeren keresztül. Megfelelő mennyiségű víz fogyasztásával feszesedik a bőrünk! A vidám zenére végzett rugózás a labdán a ritmusérzéket is fejleszti, mosolyt csal az arcunkra! Kezdőként pedig tudjuk a saját tempónkban végezni a rugózást, fokozatosan fejlesztve az állóképességünket.
A gömb, mint ősi, természetes forma mindig is izgatta az ember fantáziáját, ezért nem is véletlen, hogy a legnépszerűbb sportok eszköze is a labda.
Edzés után sem kell a labdának a sarokban landolnia, használhatjuk nyugodtan székként, így erősítjük, mégis kíméljük a hátizmokat. Ülőmunka során szabadon váltogathatjuk rajta a testhelyzeteket, ezáltal nem éri folyamatos terhelés mindig ugyanazon helyen a hátunkat. Ülés során is folyamatos koncentrációra van szükség, hiszen a labda nem fix ponton érintkezik a talajjal, ezért a törzs izomzatának működését össze kell hangolni, ha nem szeretnénk legurulni.