Megérkezett az igazi ősz, a megfázós-náthás időszak! Érdemes felkészülni a betegségek elkerülésére és arra, hogyan tartsuk távol a kórokozókat, erősítsük meg az immunrendszerünket! A rendszeres sport nagyon hatékony megoldás erre!
Először is nagyon fontos szem előtt tartanunk, hogy az immunrendszer karbantartása, megfelelő működése, és az általános jó egészségi állapot fenntartása érdekében kiemelten fontos a mozgásban gazdag életmód, a rendszeres sport. Alapvető kondicionális képességeink (mint az erő, a gyorsaság és az állóképesség) közül állóképességünk fejlettsége hat leginkább az egészségi állapotunkra, a közérzetünkre és ezáltal mindennapjainkra. Ha jó az állóképességünk, akkor a szív- és érrendszer, a légzőrendszer és az anyagcsere folyamatok is jól működnek, ez pedig nélkülözhetetlen az immunrendszer tökéletes működéséhez.
A szív- és érrendszer karbantartását aerob jellegű mozgással tudjuk elérni, aminek hatására növeljük a mobilizálható vérsejtek számát, felgyorsítjuk az anyagcserét, így gyorsabban kiürülnek szervezetünkből a kórokozók! Erre a legalkalmasabb a fit-ball, ahol folyamatosan az aerob tartományban marad a pulzus.
A tüdő fontos méregtelenítő szerepet tölt be, de csak akkor, ha kihasználjuk a teljes kapacitását! Erre a légzőgyakorlatok, a jóga a legmegfelelőbb. A stressz miatt pihegő módon lélegzünk, legtöbbször csak a kulcscsont alá vesszük a levegőt. Át kell lélegeztetni a tüdőt, erősítve ezzel az immunrendszerünket!
A védekező rendszerünk másik fontos eleme a bőrön és a kiválasztó szerveken keresztül történő méregtelenítés.
A megfelelő mennyiségű folyadékbevitel és a rendszeres izzadás segíti ezt a folyamatot. Az ideális mennyiségű vízfogyasztás naponta testsúly kilogrammonként 3%-nyi tiszta víz, literben számolva, tehát egy 50 kg súlyú hölgynek 1,5 liter, egy 70 kg súlyúnak 2,1 liter vizet kell fogyasztania naponta ahhoz, hogy egészséges lehessen.
A kiválasztást segíthetjük szaunával!
A stressz rövidtávon ugyan erősíti az immunrendszert, de a krónikus stresszhelyzetek jelentősen gyengítik azt.
Sokan elképzelhetetlennek tartják, hogy a sportot beépítsék a hétköznapjaikba, hivatkoznak a sok elfoglaltságra, fáradtságra. Pedig már a mérsékelt intenzitású és időtartamú fizikai aktivitás is képes javítani az egészségi állapotot és az élet minőségét! Ne tántorítson el tehát senkit az, ha nem tud naponta több órát edzésre szánni!
Ha rendszeresen sportolunk, akkor a stresszhelyzeteket sokkal jobban tudjuk kezelni, nem beszélve a sportolás közben keletkező boldogsághormonokról!
A már kialakult betegség, láz esetén azonban ne tegyük ki testünket erős igénybevételnek, így a sportot is mellőzzük, Pihenjünk helyette minél többet, ilyenkor hagyjuk ki az edzéseket és adjunk időt és lehetőséget a szervezetünknek arra, hogy magára találjon! Az immunrendszerünk betegség esetén nem tud hatékonyan védekezni, és a keringés felgyorsításával az érrendszer aktívabban szétszórja a kórokozókat a testünkben. Szánjunk időt a gyógyulásra, inkább többet pihenjünk, mint kevesebbet!