Az éjszakai horkolás népbetegség, amely a felnőtt lakosság több mint felét érinti, de többé – kevésbé előfordul gyermekeknél is.
Horkolás ellen is megoldás a torna!
Önmagában a horkolás – ha az illetőt magát nem zavarja – nem súlyos betegség, igaz a házasságban, valamint az egyéb partnerkapcsolatokban konfliktusokhoz vezethet. Sok praktikusnak tűnő ellenszer kering a köztudatban, amit feltehetően az alváshiányban szenvedő élettárs fejleszthetett ki. (Pl.: Teniszlabda a hátgerincre ragasztva, hogy ne tudjon a hanyatt fekvő horkoló ebben a pozícióban sokáig kényelmesen aludni, illetve különböző cumik alkalmazása, hogy a nyelvgyök ne tudjon hátraesni, és még sorolhatnánk a füldugón keresztül a külön hálószoba kialakításáig).
A horkolás leggyakoribb okai
Kedvez a horkolásnak a háton fekvés, hiszen az izmok ernyedtsége miatt a nyelv hátracsúszik a felső légútba, így szűkíti annak nyílását, ezáltal erősítve a levegő áramlását. Idősebb korban a horkolás fokozódik, mivel a torok izomszöveteinek tónusa életünk folyamán jelentősen csökken.
Súlyosbítja a helyzetet az elhízás, mivel a felesleges zsírréteg nemcsak a bőrünk alá rakódik, hanem a garatizomzat és a garatnyálkahártya közé is. A vastagabb nyak, toka úgyszintén szűkíti a levegőjáratokat. A túlsúlyos emberek általában keveset mozognak, így izomtónusuk egyébként is gyöngébb, szöveteik petyhüdtebbek.
A torok- és orrmandulák megnagyobbodása szűkíti a felső légutakat, míg a csapott áll a nyelv hátranyúlását idézi elő, fokozva a nyelv hátraesését.
Nyugtatók szedése, az alkoholfogyasztás, a dohányzás, a túlzott jóllakottság, heveny vagy idült felső légúti fertőzések szintén okozhatnak horkolást.
Az alvászavar tünete is lehet a horkolás
Az alvási apnoé egy olyan alvászavar, mely az éjszakai alvás közben erős horkolással, sőt fuldoklással, a horkolások között hosszú légzésszünetekkel jár.
Ilyenkor az elernyedt garatizmok olyan közel kerülnek egymáshoz, hogy gyakorlatilag összetapadnak. Az összetapadás előtti egyenletes horkolás megszűnik, az alvó ember nem jut levegőhöz, a vér oxigénnel való telítettsége hirtelen csökken. Több erőlködő mellkasi mozgás után végül egy nagy horkantás kíséretében a garatfalak szétnyílnak, az oxigénellátás normalizálódik, de ilyenkor a beteg gyakran felébred. Súlyos esetben egyetlen éjszaka alatt ez akár ötvenszer is megismétlődhet.
A beteg napközben fáradt, hiszen sosem tudja kialudni magát, koncentrálóképessége romlik. A hosszú éveken át fennálló éjszakai oxigénhiány súlyos agyi, szív- és keringési zavarokat okozhat, gyakori szövődmény a magas vérnyomás is.
Tornázzunk a horkolás ellen!
Rendszeres sportolással előzzük meg az elhízást! Ha pedig már túlsúlyosak vagyunk, kezdjünk el mozogni, ha elindul a fogyás, megszabadulhatunk a horkolástól!
A nyelv izmait, a torok izomszöveteinek tónusát pedig erősíthetjük arctornával, a nyelvcsont alatti izmok erősítésével a toka is eltüntethető! Ne feledjük: Az izmok tónusosságával akadálymentes a garatban a levegőáramlás!