A rendszeres testmozgás csak egy dolog. Mi kell még?
Természetesen az egészséges táplálkozás!
A nyár után alighogy visszaálltál a hétköznapi rutinba, a falevelek szép lassan lehullottak, s már bizony ránk köszöntött a tél; a kicsit oviba, a nagyot suliba viszed, munkába igyekszel, megfelelsz a főnöknek, sorban állsz a postán, bevásárolsz a boltban, megsétáltatod a kutyát, otthon pedig folytatódik a műszak, a hármas fogat (főzés-mosás-takarítás) és egyéb elfoglaltságok kíséretében. Életmódod ilyenkor még inkább megköveteli, hogy nagy hangsúlyt fektess az egészségedre: testedre, a lelkedre és az elmédre egyaránt. Ebben igyekszem segíteni és támogatni Téged!
Előző bejegyzésemben már beszéltünk a testmozgás fontosságáról, nem csak csinos alakunk, hanem jó közérzetünk, kiegyensúlyozottságunk, állóképességünk javítása és egészségünk megőrzése érdekében is.
Rendszeresen mozogsz, legyen az futás, kardió, Pilates vagy bármilyen sport, de mégsem látsz (jelentősebb) változást? Mielőtt rávágnád, hogy „igen”, gondold végig a napod: Mit ettél ma?
„Hmm, reggel egy kávéval kezdtem, – mint mindig – ebédre egy kis saláta öntettel, délután még egy kávé 3 cukorral, közben egy-két pogi és…” Ne is mondd tovább. Tudom, és még időd sincs normálisan enni.
Étkezési szokásaink, és amit eszünk, jelentősen meghatározzák testünk biológiáját, kihat egész működésünkre, ugyanis nem mindegy, milyen energiát, milyen tápértéket juttatunk szervezetünkbe, nem mindegy mivel működtetjük testünk. „Az vagy, amit megeszel.” – szól a bölcs mondás. Persze ez nem azt jelenti, hogy csirkék vagyunk, mert csirkét eszünk. 🙂 Az ételek, amiket megrágunk – már ha időnk engedi – befolyásolják az energiánk, a szó minden értelmében.
Diétában, étrendben, egészséges életmód javaslatokban hatalmas a kínálat az interneten. Az ember lánya szinte elszédül, az egymás véleményét felülbíráló tanácsok és a „tuti” jól bevált receptek kavalkádjában.
Nem az a fontos, hogy sokat vagy keveset, hanem, hogy mit eszünk!
Szerintem az egészet a táplálkozás „gyökerénél”, azaz az élelmiszer beszerzésénél kell kezdenünk, illetve odafigyelnünk, tudatosnak lennünk.
A szupermarketek polcainak hosszú sorain, tekintetet vonzó csillogó csomagolások csábítanak. Ne tévesszen meg azonban a megnyerő „arc”, a külső csomagolás, inkább fordítsd meg a terméket, és nézd meg a hátsó oldalt is. Minél hosszasabban kígyózik egy termék összetevőinek sora, annál több vegyületet, káros anyagot tartalmaz. Ha ezt tapasztalod, inkább tedd vissza! Mindig tájékozódj arról, mit emelsz a kosaradba.
Igyekezz elhagyni a mirelit nuggets hasábbal gyors vacsikat, a cukros szomjoltókat, és vigyél be a szervezetedbe minél több (lehetőleg kistermelőtől vásárolt) zöldséget és gyümölcsöt, magvakat, csírákat, nyers ételt. A természetes, feldolgozatlan élelmiszerek sokkal gazdagabbak rostban és tápértékben, így kevesebb étel elfogyasztásával is jóllakottnak érzed majd magad, és a tested, a szervezeted is jobban teljesít.
Igyál sok folyadékot, zöld teát, készíts saját készítésű turmixokat, étkezz többször keveset, inkább párolj, mint főzz, kevesebb sót, több fűszernövényt, kevesebb cukrot, inkább mézet vagy steviát használj. Szánj időt az étel elfogyasztására, élvezd ki az ízeket, és soha ne egyél bűntudattal! Vegyél magadhoz – lehetőségünk szerint – minél változatosabb formában, minél több vitamint és ásványi agyagot. Az egyre hűvösödő időjárás miatt, szervezetünk még inkább szükségét érzi ezeknek.
Nem kell lemondani a nasiról sem! Sok egészséges édesség és harapnivaló létezik; chips helyett szárított zöldségek, aszalt gyümölcsök, a tejcsoki helyett pedig étkocsi. Szerencsére rengeteg alternatíva létezik jelenlegi ételeink felváltására, és még fájdalmas lemondással sem jár, csak egy kis odafigyelést igényel. Válasszunk tudatosan!
Ha már helyesen étkezünk, rendszeresen mozgunk, akkor foglalkozzunk a lelkünk és az elménk egészségével is. Ahogy Hofi is megmondta: „kell egy kis áramszünet, időnként mindenkinek és aztán megint mehet minden tovább.” Néha, de inkább naponta többször, vonulj el kicsit, csukd be magad mögött az ajtót, vagy legalább a szemed, csendesedj el, szívd be jó mélyen a levegőt, majd fújd ki, többször, megismételve egymás után. Csak lazán. Eközben gondolj céljaidra, számodra kellemes dolgokra, vagy éppen semmire se. A lényeg, hogy kapcsolj ki pár percre.
Tudományos kutatások igazolják, hogy a rendszeres relaxáció rendkívül jótékony élettani hatással van szervezetünkre. Csökkenti a stresszt, fokozza az immunaktivitás. És, ami nagyon fontos, késlelteti az öregedést is! Segít szellemi és értelmi képességünk megőrzésében, indulataink és érzelmeink szabályozásában.
Célszerű egy 5-10 perces tudatos relaxációval kezdeni a reggelt, majd kicsit megmozgatni magad, hogy ráhangolódj és felkészülj az előtted álló, kihívásokkal teli, ám örömteli napra.
Ne feledd a test-lélek-szellem hármas egységét: rakd meg egészséges ételekkel tányérod, relaxálj naponta többször és mozogj rendszeresen! Fontos tudnod, hogy az egészséges sport hatására felébred a test intelligenciája, elkezded kívánni a tested számára hasznos ételeket.
Én pedig szeretettel várlak Pilatesre, gerincjógára vagy bármely órámra, itt a csíkos falak között, a Sziluettben, hogy együtt találjuk meg azt a mozgásformát, ami a legegészségesebb sport lesz a Te számodra! 🙂
Üdv, Ági