Beszéljünk pár konkrét élethelyzetről…
Nagyon sokan szeretnének sportolni, de nem tudják eldönteni, hogy speciális élethelyzetük, vagy testi állapotuk miatt melyik az a sportág, amit érdemes elkezdeniük annak érdekében, hogy a lehető legjobb eredmény érjék el úgy, hogy közben ne ártsanak maguknak, a testüknek. Mai cikkemben pár jellegzetes esetet veszek sorra. Nézzük meg együtt, melyik sportágat mikor ajánlom.
10 kg-nál is több a súlyfeleslegem
Ha úgy érzed, hogy a súlytöbblet megakadályoz abban, hogy elmenj egy mozgásstúdióba, mert félsz, hogy nem tudod végigcsinálni az órát a többiekkel, vagy attól tartasz, hogy kinevetnek, akkor se add fel!
Ha elhatározod, hogy ez így nem mehet tovább, szeretnél lefogyni, annyit biztosan meg tudsz tenni, hogy kicsit tempósabban sétálsz, mint ahogy szoktál! Ha beiktatsz naponta kezdetben pár perc gyors gyaloglást, aztán mindig picit emelsz a távon, meg fogsz lepődni, hogy előbb-utóbb élvezni fogod, mert jobban érzed magad tőle! Gyakran ülünk autóba akkor is, ha a távot megtehetnénk gyalogosan is. Szánj kicsit több időt arra, hogy eljuss a célodhoz, és tedd meg az utat gyalog!
Ha szeretnéd a fogyás hatékonyságát növelni, akkor a táplálkozásodon is változtass! A testtömeged a bevitt és az elégetett kalória egyenlegének változtatásával csökken vagy nő. Ha kevesebbet eszel, többet mozogsz, elindul a fogyás!
A mozgás növelésével az anyagcseréd is felgyorsul, látványosabb lesz a változás. Ha kitartó vagy, eljutsz odáig, hogy kedvedre válogathatsz a mozgásformák kínálatából, megfelelő állóképességed lesz ahhoz, hogy egy izzasztó fitness órán is részt tudj venni!
Ízületi problémáim vannak, fáj a gerincem
Ha úgy érzed, hogy kóros az elváltozás, amit a testedben érzel, vizsgáltasd ki magad! Kérdezd meg az orvosodat, hogy részt vehetsz-e csoportos fitness órán! Ha igen, akkor keress olyan mozgásformát, ahol az ízületek nem terhelődnek! Ilyen például a gerincjóga, a pilates, a bodyart. Ha a csoportos órán vannak gyakorlatok, amelyek fájdalmat okoznak, akkor se add fel! Próbálj személyi edzés keretében ismerkedni az adott sporttal. Itt személyre- és a testedre szabottan kapsz edzéstervet, és ha sikerül a fájdalom okát megszüntetni, akár bekapcsolódhatsz a csoportos foglalkozásokba is!
Ha az orvos gyógytornát javasol, akkor sem kell kétségbe esni! Képzett gyógytornászok segítenek abban, hogy speciális tornával átmozgathasd az egész testedet, miközben nem érzel fájdalmat.
Semmiképp ne ess azonban abba a hibába, hogy ha fáj valamelyik ízületed, akkor kíméled, nem mozgatod! Az ízületi tokban található ízületi nedv felel azért, hogy „olajozottan” tudj mozogni. Ez a folyadék a mozgás hatására termelődik. Ha kíméled magad, nem mozogsz, akkor elfogy az ízületi nedv, így a csont a csonton fog súrlódni, ez pedig kopáshoz, csonthártya gyulladáshoz vezethet.
Kórosan sovány vagyok
Igen, vannak, akik ezzel a problémával élik az életüket, bármennyit esznek, nem híznak egy dekát sem. Ha hízni szeretnél, ne a zsíros, cukros ételektől várd a megoldást!
Sportolj! Építs magadra izmokat! Ha te is azt hiszed, hogy a mozgástól le fogsz fogyni, akkor tévedsz! Persze Neked nem a kardio jellegű mozgásformák közül kell választanod, keresd inkább azokat, amelyek szálkás izomzatot teremtenek. Gyakran hallom, hogy a lapos popsi genetikai adottság, nem lehet rajta formálni. Dehogynem! A farizom erősítésével a popsi kerekebb lesz! A mozgás miatt az étvágy is nőhet, azt az élelmiszercsoportot fogod kívánni, ami az izomépítéshez szükséges.
Csontritkulásom van
Az orvostudomány mai állása szerint a csontritkulás nem gyógyítható. Számos példát tudok azonban felmutatni arra, hogy a helyesen megválasztott sport, és a hozzá kapcsolt táplálkozás mégis megfordíthatja a folyamatot! Abban egyet értünk, hogy a csontritkulás megelőzhető rendszeres sporttal, én pedig még azt is állítom, hogy meg is fordítható!
Tudtad, hogy ha felülsz egy óriáslabdára és azon rugózol, akkor a csigolyáid finoman összeütköznek, ez pedig csontképzésre serkenti a csontokat? Így két legyet ütünk egy csapásra, zsírt égetünk és megállítjuk a csontritkulást! 🙂
Azt sokan tudják, hogy a nők a menopauza beálltával jobban érintettek ebben a betegségben. De azt már kevesebben tudják, hogy ennek az egyik oka a hormonális változás. Ezért tud az Aviva torna segíteni ezen a problémán, hiszen ezzel a mozgásformával a hormonszintet tudjuk normalizálni, így a csontsűrűségen is tudunk javítani!
Most már nincs több kifogás! Kezdj el mozogni! Az első lépést a legnehezebb megtenni! A többi már megy magától! 🙂
Ha kérdésed lenne a neked leginkább megfelelő sport kiválasztásával kapcsolatban, fordulj hozzám bizalommal – szívesen segítek! 🙂
Ági