Pár kézzelfogható ok arra, hogy miért sportoljunk?
A stressz egyáltalán nem ismeretlen az emberiség történetében, hiszen már az ősember korában is jelen volt! A stressz nem más, mint a testünk természetes reakciója egy vészhelyzetben. Az őskorban a stressz kiváltója, a stresszor többnyire valamelyik vadállat, például a mamut volt. Ha a mamut megjelent, az ősembernek el kellett döntenie, hogy a harc vagy a menekülés a hatékonyabb megoldás a számára.
Ahhoz, hogy jól döntsön, és a kivitelezés is sikeres legyen, a vérnyomása és a pulzusa megemelkedett, hiszen az agyának sok oxigénre volt szüksége, amit a vér szállított oda. A tét nagy volt: az ősembernek az élete múlott azon, hogy a helyes megoldást válassza! Szaporábbá vált a légzése, mert akár a menekülést, akár küzdést választotta, a tüdejének extra mennyiségű oxigénre volt szüksége. Ahhoz, hogy az oxigén akadálytalanul eljusson a tüdejéig, a nyálelválasztása lecsökkent, így az orrjárata, a légutai szabaddá váltak. Fontos volt jól látnia, ezért a pupillái kitágultak.
A testének ebben a szorult helyzetében különösen nagy energiaigénye volt, ezért a szervezete minden nélkülözhető aktivitását, mint például az emésztést, lecsökkentette, az anyagcseréje emiatt felgyorsult.
Akár a harcot, akár a menekülést választotta ősünk, erőteljes izommunkára volt szüksége. Ezért a testében megnőtt az izomfeszültség, a fokozott izommunkához pedig a máj többletcukrot, azaz elegendő üzemanyagot bocsátott az izmok rendelkezésére.
Testünk, amikor fenyegetettséget észlel, a mai napig is a belső válaszok komplex sorozatával válaszol. Ez egy teljesen normális, egészséges reakció – így reagál testünk ma is a stresszre.
A mai kor embere azonban, aki a fenti tüneteket észleli magán, egy kicsit nehezebb helyzetben van, mint az ősember. Ősünk ugyanis a stresszre reagáló, harcra vagy menekülésre felkészített testében felgyülemlett feszültséget le tudta csillapítani izommunkával! Bármelyik megoldást választotta, akár küzdött, akár menekült, keményen dolgozott az izmaival. Kidolgozhatta magából a feszültséget…
De mi a helyzet a civilizált világunkban?
A stressz okozója, a stresszor legtöbbször a főnökünk, a férjünk/feleségünk, a gyerek, a sárga csekk… Ezek a hatások sokkal gyakrabban jelentkeznek az életünkben és nem is tudjuk teljesen kiküszöbölni őket. A tüneteink ugyanakkor teljesen hasonlóak az ősemberéhez: magas vérnyomás és pulzus, szapora légzés, kitágult pupillák, szájszárazság, magas vércukorszint, anyagcsere gyorsulás, izomfeszültség. A folyamat lecsengéséhez szükséges izommunka viszont elmarad!
Amikor az ősember harcolt a mamuttal, vagy elszaladt előle, akkor izommunkát fejtett ki. Endorfinok, a test természetes fájdalomcsillapítói választódtak ki, a felületi vérerek összehúzódtak, hogy csökkentsék a vérzést sérülés esetén. A lépből fokozott mennyiségben vörösvérsejtek jutottak a keringésbe az oxigénszállítás érdekében, a csontvelő pedig több fehérvérsejtet termelt a fertőzés elleni harchoz.
Míg az ősember életében viszonylag ritkán, lehet, hogy havonta csak egyszer jelent meg a mamut, a mi életünkben egyre gyakoribbak stresszhelyzetek! Civilizált világunkban akár naponta többször is találkozunk olyan „vészhelyzettel”, amikor a testünk természetes reakcióként felkészít bennünket a harcra vagy a menekülésre. Ha ezek közül bármelyik megvalósulna, akkor helyreállna a homeosztázis, az egészséges test működési jellemzőinek normális szintje, normalizálódna a vérnyomás, a pulzus, a vércukorszint… Mi viszont nem állhatunk neki verekedni vagy futkosni, valahányszor a főnökünk felhúz! Ha a stresszhelyzet gyakran bekövetkezik, a tüneteink állandósulnak. Kialakulnak a szív- és érrendszeri betegségek, a magas vérnyomás, a cukorbetegség, az emésztési zavarok, és ezek a folyamatok egyre károsabban hatnak egészségünkre.
Pedig van megoldás és ez nem más, mint a sport!
A sport hatására endorfin termelődik testünkben, ezért boldogságot érzünk, ellenállóbbak leszünk a fertőzésekkel szemben, normalizálódik a vérnyomásunk, a vércukorszintünk, javul az anyagcserénk. Rendszeres sporttal kezelni tudjuk a testünket ért stresszt, erősítjük az immunrendszerünket, felébred a test intelligenciája! Nem utolsó sorban pedig a sport a lelkünkre is jó hatással van!
A test formálása csak mellékhatás! Bár kellemes hatását ennek is folyamatosan érezni fogjuk!…
Kezeld a lelked és a tested egyszerre: Sportolj!
Ági