Biztosan veletek is előfordult, hogy a napi megszokott edzés után izomláz alakult ki nálatok, ami nem kellemes érzés. Ez ellen azonban lehet tenni. Nem mindegy azonban, hogy hogyan, és mit? A következő bejegyzésünkben az izomláz kialakulásáról olvashattok, és természetesen adunk több hasznos tippet arra, hogyan lehet megszüntetni azt.
Mi okozza az izomlázat? A túlzott izomműködés közben oxigénhiány lép fel, így tejsav keletkezik, amelynek hatására fájdalmat érzünk. Kevesen tudják azonban, hogy az izomláz érzése nemcsak a sportnak köszönhető, hanem a mozgásszegény életmódnak is, és kialakulhat az izomláz helytelen testtartás és vírusos fertőzések miatt is. Mi most azonban csak arról az izomlázról beszélünk, amit az edzés után, a felfokozott izomműködés miatt érzünk. Egy dolgot fontos megjegyezni: nincs összefüggés az edzés minősége és az izomláz között!
A megerőltetett edzés után általában 1-2 nappal jelentkezik a fájdalom. Ilyenkor izmaink megduzzadnak (bár nem mindig fordul elő) és fájdalom keletkezik, utóbbi 2-3 napon belül elmúlik. Ez alatt a pár nap alatt kellemetlen érzést kell elviselnünk, de van rá mód, hogy megállítsuk a szenvedést.
Tippek izomláz ellen:
- Fontos az 5-10 perc időtartamú bemelegítés,
- váltott hideg-meleg vizes fürdő,
- masszázs,
- egyes élelmiszerek jótékony hatásúak, a bennük megtalálható gyulladáscsökkentő, antioxidáns vegyületek miatt. Ilyen például a meggylé, az almalé, az almaecet, és a különböző ásványi anyagokat tartalmazó pezsgőtabletták.
- a vitaminfogyasztás is előnyös: C-vitamin, E-vitamin, és a magnézium az, ami segítséget nyújthat.
Fontos tudni azt is, hogy a folyamatosan és szakszerűen végzett sportnak köszönhetően az izomláz gyorsabban elmúlik, így aki a kezdeti izomláz után annak aktív elmulasztását választja, sokkal jobb eséllyel és gyorsabban szabadul meg az egészséges mozgás kicsit talán kellemetlen, de azért elviselhető mellékhatásától. Remélem tudtam segíteni, és a későbbiekben nem lesz ok az izomláz a torna elmulasztásában.
Mozogjunk együtt! 🙂
Üdv: Zsuzsi