Szerencsére manapság egyre több ember belátja, hogy rendszeres sport nélkül nem lehet egészségesen élni! Azt is tapasztalom, hogy az orvosok a különféle betegségek – cukorbetegség, magas vérnyomás, depresszió, csontritkulás – kezelésekor már nemcsak a gyógyszerek szedését javasolják, hanem a rendszeres testmozgást is.
Bármilyen indíttatásból is fogunk hozzá a sport kiválasztásához, egy nagyon fontos szempontot mindig tartsunk szem előtt! A gerinc – mint a legfontosabb szervünk – kímélve legyen!
„CSAK ANNYI IDŐS VAGY, AMENNYI A GERINCOSZLOPOD!”
Ez a bölcs gondolat Joseph Pilatestől – a Pilates torna megalkotójától – származik, aki már 100 évvel ezelőtt tudta, hogy mennyire fontos a gerincoszlop egészsége!
Számos divatos sport közül választhatunk, amit a mozgásstúdiók, edzőtermek kínálnak, sőt, saját szakállunkra is nekiállhatunk otthon DVD-re tornázni, esetleg futni. Saját érdekünkben győződjünk meg azonban arról, hogy nem terheljük-e túlzottan a csigolyaoszlopunkat!
Hogyan tudjuk megállapítani, hogy nem ártunk-e magunknak a sporttal?
Bár bonyolultnak tűnik erre egyszerű a válasz.
Ha egy edzőtől nem kapunk olyan utasítást a gyakorlatok kivitelezése közben, hogy a törzsizmainkkal stabilizáljunk, hanyatt fekve a derekunk ne emelkedjen el a talajtól, gerinccsavarás előtt nyújtsuk meg a gerincet – akkor biztosan nem jó helyen járunk!
Ha súlyzós edzésen veszünk rész, tanuljunk meg helyes tartásban emelni és guggolni, mert ellenkező esetben könnyen gerincsérv lehet az edzéseink következménye!
Persze figyeljük folyamatosan a mozgás közben és utána a gerincünkben jelentkező érzéseket! Ha fájdalmat érzünk a derekunkban, akkor vagy helytelen volt a kivitelezés, vagy rossz sportot választottunk magunknak!
A csigolyák mentén futó izmok nyújtásával a csigolyák eltávolodnak egymástól, így a porckorongok megszabadulnak a nyomás alól. Ezt a nyúlást jóga és Pilates órán biztosan elérjük szakképzett oktató irányításával! Itt a gerincet fűzőként körbeölelő izmokat – gerincmerevítő izom, haránt hasizom, ferde hasizom, farizom – erősítjük meg, így ezek megtámasztják a csigolyákat elölről, hátulról és oldalról és alulról! Mivel ezt az erősítést nyújtás közben végezzük, ezért a gerincünk ruganyosságát is megőrizzük! Egy fit-ball órán pedig az óriáslabda alátámasztást ad a gerincnek, jelentősen csökkentve ezzel a gravitációs terhet! A labdán való rugózás közben a csigolyák finoman összeütköznek, ez pedig csontképzésre serkenti a csontokat, amivel a csontritkulás megelőzhető, a már kialakult betegség pedig visszafordítható!
Az edzésen elért testtudatot vigyük át a hétköznapi életünkbe is, figyeljünk a gerincünkre, hasznunkra válik!
Óvjuk a gerincet, meghálálja!