Ahogy éveink száma szaporodik, testünk helytelen terhelése és különösen a mozgásszegény életmód következtében kialakulhatnak ízületi kopások, beszűkülhet az ízületeink mozgástartománya. Mindez erős fájdalommal és életminőségünk jelentős romlásával jár együtt, ezért érdemes mindent megtennünk azért, hogy ízületeinket kíméljük, mozgásunk szabadságát megőrizzük.
A kopásos ízületi betegségek a folyamatos használat, valamint a súly és a terhelés miatt leggyakrabban általában a csípő és térd ízületeiben jelentkezhetnek leghamarabb. Természetesen a használat következményeként az életkorral előrehaladva bármelyik ízületünk érintett lehet. A kopásos tüneteket nem nehéz felismerni: a kezdeti stádium első jele az úgynevezett indítási fájdalom, ami például térdízületi kopásnál úgy jelentkezik, hogy ha hosszas ücsörgést követően felállunk és elindulunk, akkor az első pár lépés megtétele nehézkes lesz, és az is marad, egészen addig, ameddig a térd egy kicsit be nem járatódik. Az indítási fájdalmat a későbbiekben az úgynevezett terhelési fájdalom követi, mely már tipikusan hosszasabb igénybevételt követően, például több száz méteres séta során alakul ki. A soron következő stádium már túlmutat ezen a panaszon, ilyenkor már szó szerint minden mozdulat fáj.
Az ízületi kopás végső fázisa az állandó fájdalom – ekkor már elkerülhetetlen az orvosi segítségnyújtás! Hogyan javíthatunk ízületeink állapotán? Akármi is álljon a kopás hátterében, első lépésként ne kezdjük el az ízületeket teljes mértékben kímélni! A fájdalom első jeleinél hajlamosak vagyunk még kevesebbet mozogni, ezzel azonban még inkább ártunk az elvékonyodott porcoknak, a beszűkült mozgástartomány még kisebb lesz. Az ízületi tokban lévő ízületi nedv mozgás hatására képződik, szinte beolajozza a csontokat, megakadályozva ezzel a további kopást. Az olyan dinamikus, ám kisebb-ismétlődő terheléssel járó sportok, mint a kocogás, az úszás vagy a kerékpározás kevésbé állítanak bennünket megpróbáltatások elé, és segítenek az érintett ízületi porcot stabilizáló izomzat elgyengülését meggátolni. Az ízületi kopások hatékonyan kezelhetők pilates gyakorlatokkal, vagy annak gépes változatával, a Reformerrel! A torna során a tehermentesítés, erősítés, nyújtás, valamint a mozgástartomány növelése kerül előtérbe. A cél ilyenkor a gerinc és a lábak tehermentesítése, a mozgások terjedelmének és az izmok erejének növelése, valamint a mozgáskoordináció és az egyensúly fejlesztése. A Reformeren főként fekvő helyzetben végezzük a gyakorlatokat, jelentősen csökkentve az ízületekre ható gravitációs terhet.
Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy a megelőzés a leghatékonyabb! Mozogjunk rendszeresen, így maradunk egészségesek, fittek, fiatalok!