A mozgásszegény, ülő életmód hozzájárul a gerincbetegségek kialakulásához. A népbetegségnek számító jelenség a civilizált országokban terjed a leggyorsabban, itt ülünk a legtöbbet a munkahelyen, a monitor, a tv előtt. Minél többet ülünk autóban, annál kevesebbet mozgunk, annál több vibrációs ártalom éri a gerincet, és annál hamarabb jelentkeznek a gerincpanaszok.
A rendszeres testmozgás javítja a porckorongok anyagcseréjét, lassítja azok öregedési folyamatát. Ahogy megerősödnek a gerinc körüli izmok, jobb lesz teherbíró és alkalmazkodó képességük. Pozitív hatást gyakorol a csontminőségre is, csökken a csontritkulás rizikója. Az ízületekben javul az anyagcsere, több ízületi folyadék képződik, lassul a kopás. A sport elengedhetetlen a fogyáshoz, a jobb szívműködéshez, a vérnyomás normalizálásához, megakadályozza az érszűkület kialakulását. Segít a vércukorszint normalizálásában, optimálisan tartja a hormonszinteket, javítja a szexuális teljesítményt, depresszióellenes hatása van! Ha rendszeresen mozgunk, sportolunk, hosszabb, aktívabb életre számíthatunk! Egészségünk biztosan javul, közérzetünk, teherbíró képességünk nő, hátránya pedig szinte nincs!
Hogyan is hat a gerincbetegségekre a rendszeres mozgás?
A sport legfontosabb hatását nem az izmok erősítése, hanem a porckorongok anyagcseréjének javítása révén fejti ki. A mozgás erősíti a gerinc melletti izomzatot és a törzsizomzatot, ezek együttesen tartják, védik a gerincoszlopot. Ha ez a védő funkció csökken, instabil lesz a gerinc, nem tud alkalmazkodni a rá ható terheléshez. A gerincbetegség jelentkezésekor általában kímélő életmódot javasolnak a betegnek, nem hajolhat, nem emelhet, nem erőlködhet, ha sportolni szeretne, legfeljebb az úszással próbálkozhat. Ha betartanánk mindent, nem fűzhetnénk be a cipőnket, nem tudnánk bevásárolni, vasalni, nem szeretkezhetnénk! A gerincbetegséghez még a depresszió is társulna! A gerincbetegség rehabilitációja során fel kell készíteni a testet a mindennapi életre, vissza kell tudnunk térni az eredeti életmódunkhoz! Ez pedig rendszeres mozgás nélkül kivitelezhetetlen, csak így lehetünk jó eséllyel tünet- és panaszmentesek!
Milyen mozgást végezhetnek a porckorong betegségben szenvedők, milyen sportot tilos űzniük?
A rehabilitáció első lépése a gyógytorna. Ez gyakran vízben, illetve a víz alatt történik. A víz felhajtó erejét felhasználva a beteg sokkal könnyebben, fájdalommentesen tud mozogni. Amint lehet, szárazföldön folytatódik a munka, mert a talajon változatosabban, hatékonyabban lehet a gyakorlatokat végezni. A gyógytornát általában értelmetlen 3 hónapnál tovább végezni, ennyi idő alatt a beteg megtanulja a szükséges gyakorlatokat, törzsizmai kellően megerősödnek, hajlékonysága javul. Ilyenkor más testmozgás után kell néznünk, így lesz biztos a siker a gyógyulásban!
Keressük meg azt a mozgásformát, amit örömmel végzünk, figyelembe véve az előnyöket, hátrányokat! Minden esetben fontos, hogy az edzés előtt alaposan melegítsünk be, minden izomcsoportot mozgassunk át, különös tekintettel a gerinckörnyéki izmokra!
A következő részben a lehetséges mozgásformákat vesszük sorra.