„Annyi idős vagy, amennyi a gerinced” – mondta Joseph Pilates és milyen igaza volt! A modern ember életmódja azonban egyáltalán nem gerinckímélő: egész nap ülünk a kocsiban vagy a számítógép előtt, minden korábbinál többet stresszelünk és akik sportolnak, azok nagy része is inkább erőt és izmot fejleszt, a testet megtartó gerincről pedig nagyon gyakran megfeledkezünk. Mégis mit tehetünk, ha mindezt szeretnénk elkerülni?
Thahn Kiem, a „gerinces professzor” szerint régebben a gerincbántalmak főleg a középkorúaknál és az idősebbeknél jelentkeztek, mostanában azonban egyre több a huszonöt évnél fiatalabb beteg. Az ok: az ifjak keményen sportolnak, divat a testépítés, a küzdősport, ami gyermekkorban nem ajánlatos. Kiem professzor szerint nem az erőt kell építeni, hanem a rugalmasságot kellene fejleszteni. Az egyre romló tendencia miatt Kiem professzor hangsúlyozza, hogy a gyerekeket már hat-, kilenc- és tizenöt éves korban mozgásszervi szűrővizsgálatra kellene vinni, hogy idejében megóvják gerincüket. Ehhez szükség lenne a család, az iskola és az orvosok összefogására.
A mai kor tünete, hogy a felnőttek körében is sokkal több a gerincbeteg, mint korábban. Ennek fő oka a túlterheltség és a bizonytalanságból adódó stressz. A professzor tapasztalatai szerint ma többen szenvednek a stressztől, mint Vietnamban a háború idején. Az emberek tele vannak bizonytalansággal, nem tudják, holnap lesz-e munkájuk, miből fognak élni, hogyan tudnak alkalmazkodni az új helyzetekhez. A feszültség kihat az izmok és ízületek mozgására, a feszült embernek rossz a tartása, szó szerint terhet cipel a hátán, és a megváltozott mozgásrendszertől előbb-utóbb megfájdul a gerince.
Mit tehetünk azért, hogy megelőzzük – vagy ha már kialakult – helyrehozzuk a gerincbetegséget? Fogadjunk szót a tapasztalt és elismert professzornak: ne az erőt építsük, hanem a ruganyosságot fejlesszük! Erre a legalkalmasabb sport a jóga és a pilates.
A jóga statikusan, kitartott testhelyzetekben, ászanákban nyújtja, és nyújtott állapotukban erősíti az izmokat, szalagokat. A pilates dinamikusan teszi mindezt, a figyelem középpontjában tartva a gerincet. Tehermentes testhelyzetekben a gerincet fűzőként körbeölelő izmokat nyújtjuk, erősítjük, rugalmasítjuk, miközben az ízületek nem terhelődnek!
A jógát és a pilatest kortól, nemtől függetlenül mindenki végezheti, az sem kizáró ok, hogy valaki még soha nem sportolt!