A jóga elnevezés a szanszkrit judzs szótőből ered, amelynek jelentése összekapcsolni, egyesülni. A mozgásforma célja, hogy összhangot teremtsünk testünk, lelkünk, szellemünk között. Mindezt azonban ne úgy képzeld el, hogy órákig törökülésben ülünk egy füstölőkkel teletűzdelt szobában. A jóga olyan kemény fizikai munka, ami közben nem elfáradunk, hanem épp ellenkezőleg: feltöltődünk és ellazulunk.
Tudatos figyelem és feltöltődés
Őshazájában, Indiában több irányzata is elterjedt, a nyugati világban sokáig kuriózumnak számított. Ma már kifejezetten divatos jógázni: a közösségi oldalakon rengetegen töltenek fel jógás képeket és a világsztárok elsőszámú sportjai között is ott a jóga.
Népszerűségének kulcsa, hogy a test-lélek-szellem hármas harmóniáját hivatott megteremteni, melyet a gyakorlatok tökéletes végrehajtására való törekvéssel és a helyes légzéstechnikával érhetünk el. Jóga közben nem a mellettünk tornázót figyeljük, hanem önmagunkra fókuszálunk és befelé tekintünk. Az ászanákkal, azaz jógapozíciókkal és a pránájamákkal, vagyis a speciálisan kifejlesztett légzőgyakorlatokkal bárhol képesek lehetünk megteremteni a tökéletes egységet.
A mai rohanó világban különösen fontos, hogy időnként lelassítsunk, figyelmünket befelé irányítsuk, hiszen agyunknak, testünknek és szellemünknek egyaránt szüksége van a pihentető feltöltődésre.
Test
A rendszeres jógázással számos jótékony hatást érezhetünk testünkön. Növelhetjük a gerinc és az ízületek rugalmasságát, megszüntethetjük a nyak-, hát és gerincfájdalmakat, ellazíthatjuk és erősíthetjük az izmokat, továbbá jó hatással van a vérnyomásra és az emésztésre is. A gyakorlatok rendszeres végzésével pedig tónusosabbá válnak a vonalaink is.
Lélek
Azzal, hogy egyszerre kontroláljuk a mozdulatainkat és légzésünket, fejleszthetjük a koncentrációs képességünket. Miközben saját testünkre és légzésünkre figyelünk minden mást kizárhatunk. Elérhetjük azt a lelki állapotot, amikor nem azon fogunk aggódni, hogy befizettük-e a sárga csekket vagy, hogy már megint rosszindulatú volt a főnökünk.
Szellem
A meditáció során növelhetjük energiaszintünket, megtalálhatjuk az utat a belső békén felé. Megtanulhatunk befelé figyelni, közelebb kerülve saját magunkhoz. Elérhetünk a saját tudatalattinkhoz, ami akár régi lelki problémák megoldódását is jelentheti.
A jóga egy életmód
Ránézésre úgy tűnhet a jóga csak néhány könnyű mozdulat, de az igazság az, hogy a jóga kemény munka. Türelem kell hozzá és kitartás, mert a jóga nemcsak egy sport, amit le kell nyomni hetente kétszer. A jóga egy befektetés önmagadba, a jóga egy életmód, aminek követésével meg fog változni az életünk.